Mluvíme-li o zápalu plic (pneumonii), máme na mysli zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Pneumonii nejčastěji způsobují bakterie - streptokoci nebo stafylokoci. Někdy ji však vyvolávají i nitrobuněčné bakterie - např. chlamydie. Méně častá je pneumonie způsobená viry - chřipkovým virem či herpes virem. Ve výjimečných případech mohou být příčinou i mykózy (kvasinky a plísně), onemocnění zvané tuberkulóza nebo prvoci. Pneumonie vzniká i jako komplikace při infekci horních a dolních dýchacích cest, může se však objevit i při rakovině plic. Pneumonie může zasáhnout kohokoli, avšak vyšší riziko panuje u starších osob a osob se sníženým imunitním systémem. Očkování se doporučuje jako prevence pneumonie s těžkým průběhem. Je možné očkovat děti proti pneumokokovým nákazám, které mohou způsobovat právě i pneumonii. Pozor je také dobré dávat, abychom toto onemocnění nepřechodili. V případě, že jej neprovázejí teploty, je jednoduché nevěnovat mu tolik pozornosti a snadno nás tak může zastihnout jeho těžká forma. Při té dochází ke snížení počtu červených krvinek a následnému nedostatečnému okysličení tkání.
Suchý zápal plic (suchá pneumonie):
Tzv. suchá pneumonie je onemocnění způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae. Jedná se o onemocnění, které nejčastěji postihuje děti do 15 let věku. Mezi jeho projevy řadíme vyčerpávající suchý a dráždivý kašel, vysokou míru únavy, bolest svalů a ve většině případů se objevující horečku. Oproti „klasické“ pneumonii, suchá pneumonie odeznívá během 5-7 dnů.
Příznaky zápalu plic (pneumonie):
Příznaků pneumonie se vyskytuje několik - od středně slabých až po středně silné až silné. Jejich závažnost záleží na spouštěči onemocnění, věku pacienta a jeho celkovém zdravotním stavu. Mezi nejběžnější příznaky patří:
- suchý a dráždivý kašel, později s produkcí hlenu (při bakteriální infekci)
- pocity bolesti při hlubokém nádechu
- zvýšená tělesná teplota (virové onemocnění)
- horečka (bakteriální onemocnění), zimnice, eventuálně zmatenost
- nevolnost, zvracení, možné průjmové onemocnění
- dechová tíseň
- bolesti kloubů a svalů
Zápal plic (pneumonie) – léčba:
Každá léčba pneumonie záleží na několika faktorech. Mezi ty nejdůležitější řadíme příčinu onemocnění (virové či bakteriální), aktuální zdravotní stav pacienta a přítomnost ostatních onemocnění. Ve velké většině případů lékař zahájí léčku nasazením antibiotik. Ty nejčastěji pochází z řady aminopenicilinů a cefalosporinů. V případě zjištění původce onemocnění se posléze mohou nasadit léky jako např. erytromycin, antivirotika nebo antimykotika. Kromě původního spouštěče se léčí i symptomy onemocnění. Produktivní kašel s hleny ustupuje po nasazení léků s obsahem expektorancia, naopak antitusika se nasazují při suchém kašli. Zvýšenou teplotu až horečku lze snížit léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Samotná léčba středně silné pneumonie obvykle trvá 3 týdny, rekonvalescence však může probíhat po celý měsíc.
Tipy, jak urychlit léčbu zápalu plic (pneumonie):
Léčbu pneumonie, kterou nasadí lékař, lze urychlit dodržováním několika jednoduchých pravidel:
- dodržování klidu na lůžku
- pobyt v adekvátně vytopené místnosti
- pravidelný pitný režim (doporučujeme minerální vody a bylinné čaje s obsahem bylinek, které pomohou zklidnit podrážděné dýchací cesty)
- absence konzumace alkoholu a spotřeby cigaret
- konzumace stravy bohaté na vitaminy a minerály (doporučujeme vyhýbání se potravinám s obsahem bílé mouky a nápojům s obsahem mléka - zahleňují organismus)