IMUNITA A JAK JI SPRÁVNĚ POSÍLIT

-

Co je to Imunita?

Imunita je propracovaný systém, který náš organismus chrání před všude hrozícími patogeny, a to zvenčí i zevnitř. Dokáže odrazit hrozbu bakterií či virů, stejně tak je nápomocný při hojení nejrůznějších zranění či léčbě zánětů. Buňky imunitního systému mají dokonce schopnost odstranit naše vlastní poškozené buňky a vytvořit prostor pro nové. Nevýhodu však představuje,  že jeho fungování může být narušeno nejrůznějšími faktory vnějšího prostředí. Mezi takové řadíme např. chladnější počasí, větší koncentraci lidí ve vnitřních prostorech, dlouhodobý stres či nezdravý životní styl. Přirozeně sníženou imunitu mají také těhotné ženy a starší lidé.

Když nastane situace, že je náš imunitní systém oslabený, organismus není tak odolný vůči některým druhům onemocnění, navíc hrozí i jejich opětovný návrat. Jak se takový snížený imunitní systém projeví v běžném životě? Nejčastěji u sebe zaznamenáte výraznou únavu, zhoršené hojení ran, kožní potíže (mykózy, vyrážky) a zvýšené riziko vzniku pásového oparu.

Snížená imunita ale vůbec nemusí být velkým strašákem při dodržování několika pravidel. Níže vám některé představíme, abyste si chladné měsíce užili ve zdraví a s dobrou kondicí.

 

1. Pestrá strava a vitaminy

Kvalitní a vyvážená strava umí zázraky. Obsahuje širokou škálu vitaminů     a omega 3 mastných kyselin, které tělo dokáže využít pro regulaci zánětu. Chcete-li svou imunitu nastartovat, ve svém jídelníčku nevynechávejte potraviny jako jsou např. luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, ale také ovoce nebo zeleninu.

Někdy se stane, že vitaminy obsažené i v pečlivě vybrané a plnohodnotné stravě nestačí. Pak je na místě zauvažovat nad pořízením vitaminových doplňků stravy, které je nabízejí ve vyšší koncentraci. Nejdůležitější roli hraje vitamín C a D. Vitamín C představuje spolehlivý antioxidant,         který chrání tělo před volnými radikály a podporuje tvorbu bílých krvinek. Nejvíce ho získáte právě z ovoce a zeleniny. Stejná situace nastává              u vitamínu D, který zvyšuje přirozenou imunitu. Tělo jeho dostatek zaznamenává v letních měsících, naopak v zimě je potřeba jeho dodání  např. ve formě rybího oleje.

 

2. Minerální látky

Kromě vitamínů hrají v podpoře imunity klíčovou roli minerální látky. Nejvyšší místo zaujímá zinek a selen. Oba dva jsou důležité při vniku imunitních protilátek a ochraně všech druhů buněk proti oxidačnímu stresu. Aby byla funkce imunitního systému chráněna naprosto komplexně, je důležité tělu pravidelně dodávat také měď, železo, fosfor, mangan a hořčík.

 

3. Mikrobiom

Mikrobiomem označujeme tzv. oblast správných bakterií, které se nachází  v každém lidském těle. Právě mikrobiom (nachází se ve střevech) se významně podílí na tvorbě imunity během dětství. Správné bakterie interagují s imunitním systémem a chrání tak váš organismus před vznikem některých závažných poruch včetně autoimunitních onemocnění. Bakterie, které tvoří mikrobiom, se přenáší z matky na novorozence během porodu.    V dospělosti pak lze tělu dodat probiotické bakterie z fermentovaných výrobků (např. bakterie mléčného kvašení Lactobacillus a Bifidobacterium)  a také ve formě doplňků stravy, které se nazývají probiotika.

 

4. Pohyb a aktivní životní styl

Dlouhodobé studie prokazatelně ukazují, že lidé, kteří se pravidelně věnují pohybu, jsou méně náchylní k nachlazení, než-li lidé, kteří neprovozují žádnou fyzickou aktivitu. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala prohlášení, ve kterém doporučuje k zachování přirozené imunity strávení minimálně 2,5 hodiny týdně na čerstvém vzduchu. Při tom nezáleží,         jak dalece aerobní aktivitou tento čas strávíte, skvělá je jednoduchá forma sportování, stejně tak ale postačí i obyčejná procházka. Výsledkem bude vyšší aktivita bílých krvinek a vylučování antibakteriálních látek z potních žláz.

 

5. Dostatek spánku

Pokud vás trápí nedostatek spánku, tělo nemá dostatek času a prostoru nabrat sílu, což se negativně odráží na správně fungujících procesech našeho imunitního systému. Dochází ke zvýšení rozvoje nejen infekcí,        ale také k onemocnění kardiovaskulárního systému a vzniku cukrovky.

 

6. Otužování

Imunitu lze v chladnějších měsících posílit i pravidelným otužováním. Můžete zkusit sprchu, jste-li odvážnější i venkovní rybník. Díky odborným studiím bylo prokázáno, že každodenní sprcha studenou nebo vlažnou vodou snižuje nemocnost až o 30 %. Není přitom nutné provozovat otužování dlouhou dobu, postačí 90 sekund každý den.