„BOLESTIVÁ MENSTRUACE NENÍ NORMÁLNÍ A NEMUSÍ SE JEN "PŘEŽÍT",“ ŘÍKÁ FYZIOTERAPEUTKA PETRA ŠPAČKOVÁ.

-

Mnoho žen v období menstruace trpí bolestmi, ať již většími či menšími. Velká část z nich sáhne po některém z druhů analgetik (léky ulevující od bolesti). Přitom by však menstruace za správné fyziologické situace bolestivá být neměla.

Fyzioterapií lze od bolestivé menstruace ulevit, ba jí dokonce předcházet. Přečtěte si, proč tomu tak je a jaké existují způsoby nabízející výrazné zlepšení či vyřešení problémů trápících většinu žen během menstruačního cyklu.

 

Co je nejčastější příčinou bolestivé menstruace?

Bolestivá menstruace může mít mnoho příčin, ať již orgánových ve smyslu gynekologických zánětů, endometriózy, cyst, pooperačních srůstů po laparoskopických operacích nebo císařském řezu a podobně. Nejčastější příčinou je však pohybový aparát.

U bolestivé menstruace, kde byly vyloučeny právě výše zmíněné obtíže, na fyzioterapii nacházíme nejčastěji dysbalanci svalů pánevního dna (přetížení často svalů upínajících se na kostrč), zvýšené napětí svalů vnitřní strany stehen, blokády SI kloubů, bederní páteře, kostrče nebo třeba i žeber. Na vině může být i nevhodný dechový stereotyp.

 

Jak vy jako fyzioterapeutka můžete pacientce pomoci?

Z hlediska fyzioterapie je důležité odhalit, kde konkrétně problém vzniká a poté zacílit terapii. Vždy je potřeba řešit dané obtíže komplexně. Obecně však nejčastěji pracuji s korekcí stoje, se správným nastavením pánve, s pánevním dnem, odstraněním blokád, nácvikem správného dechového stereotypu a posílením středu těla.   

V rámci ošetření pánevního dna lze samozřejmě vyšetřit a následně i ošetřit kostrč a svaly pánevního dna přes konečník. Pomoci může i viscerální terapie.

 

Jak lze fyzioterapií ulevit od bolesti zad či bolesti pánevního dna při menstruaci?

Úpravou svalových dysbalancí a různými cviky lze ulevit od bolesti. Důležité je však říci, že u každé ženy je situace jiná a nelze paušálně říci, že je nutné pánevní dno posilovat, jak si mnohdy některé ženy myslí. U některých žen je posílení potřeba, u jiných je potřeba spíše svaly umět relaxovat a správně aktivovat.

V první terapii začínám s klientkami většinou pouhým uvědoměním si, kde svaly pánevního dna jsou, korekcí stoje a nalezením zdroje obtíží, abychom měly pevné základy, na kterých lze stavět.

 

Kdy je dle vás na čase vyhledat lékaře?

Nejlepší volbou je navštívit svého gynekologa k vyloučení orgánových obtíží a poté vyhledat fyzioterapeuta.

S vyhledáním lékaře bych neváhala, pokud ženu menstruační bolesti vyřazují z běžného fungování, musí si brát pomalu každý cyklus léky na bolest a podobně.

Bolestivá menstruace není normální a nemusí se jen "přežít".

 

Lze fyzioterapií bolestivé menstruaci předcházet?

Do jisté míry ano. Fyzioterapie může preventivně působit u mnoha různých obtíží. U bolestivé menstruace mohou preventivně pomoci například edukace o ergonomii, práce s posturou, nácvik správného dechového stereotypu a nácvik aktivace a relaxace pánevního dna.