Mít zdravé srdce je životně důležité, zásobuje totiž celé naše tělo kyslíkem a živinami. Naštěstí, jeho správné fungování můžeme z velké části sami ovlivnit. A to především dostatkem pohybu a vyváženým stravováním. Co naopak našemu srdci škodí, je např. kouření, obezita, nadužívání vysokých dávek alkoholu, nemoc zvaná cukrovka a vysoká hladina cholesterolu. Právě ta se ve svých počátcích nijak neprojevuje, a při tom může za většinu kardiovaskulárních onemocnění. Je-li hladina cholesterolu dlouhodobě zvýšená, vznikají tzv. aterosklerotické pláty, což je cholesterol uložený na stěnách cév. Čím větší ložisko je, tím více se cévy zužují a stávají se více rigidními, což má za následek zhoršení průtoku krve. Vzniká nemoc, které se říká ateroskleróza. V aterosklerotických plátech a prasklinách v cévní stěně dochází k usazování sražené krve. Při vzniku příliš velké sraženiny hrozí ucpání cévy, což může vést k infarktu myokardu či cévní mozkové příhodě.
Srdce máme jen jedno, a právě proto ho musíme chránit a opatrovat. Způsobů, jak ho udržet zdravé je hned několik. Níže vám přinášíme některé z nich.
1. Vyvážená strava
Nejvíce zásadním preventivním opatřením ve snaze vyhnout se kardiovaskulárním chorobám je dodržování zdravého životního stylu a vyváženého jídelníčku. Ten by měl být tvořen především potravinami, které jsou co nejméně průmyslově zpracované a obsahují zanedbatelné množství soli a cukru. Velice nebezpečné jsou tzv. „trans tuky“, čili tuky obsažené v balených pečených výrobcích, fastfoodu a margarínech s cílem vylepšit chuť produktu. Do svého jídelníčku naopak zařaďte takové potraviny, které jsou zdrojem zdravých tuků. Ty obsahuje např. rybí maso, ořechy nebo olivový olej. Dále nesmí chybět ovoce, zelenina, celozrnné produkty, bílé maso, zakysané mléčné výrobky, brambory a výrobky bohaté na vlákninu.
2. Dentální hygiena
Zdraví našeho srdce se často odrazí i na zdraví našich zubů a dásní. Díky studiím je totiž prokázáno, že lidé, kteří trpí periodontálním onemocněním (pokročilé záněty dásní způsobené bakteriální infekcí), mají předpoklad vyššího rizika onemocnění srdce. Bakterie v našich ústech, které způsobují onemocnění dásní, totiž mohou proniknout do krevního oběhu a mít za následek zvýšení C-reaktivního proteinu, jenž se podílí na zánětu cév. Věnujte proto zvýšený čas dentální hygieně dle rad a doporučení svého ošetřujícího lékaře.
3. Pravidelný pohyb
Srdce je sval a jako takový je nutné ho trénovat. Správná a pravidelná fyzická aktivita snižuje hladinu krevního tlaku, hladinu cholesterolu a pomáhá udržovat správnou hmotnost. Věnujte se proto nejlépe aerobním (vytrvalostním) aktivitám, jako je běh, jízda na kole či bruslích, rychlá chůze a tanec. Odborníci doporučují ujít denně cca 10 000 kroků, což je zhruba 5 kilometrů s tím, že pohyb by měl být rovnoměrný s občasným zrychlením, aby srdce dostalo možnost zrychlit svůj tep. Pracujete- li u stolu, dopřávejte si pravidelné pauzy a ty věnujte procházce. Výzkumy z posledních let totiž přinesly zjištění, že dlouhodobé sezení je špatné pro zdraví nehledě na to, jak moc se hýbete ve zbývající části dne. A důvod? Způsobuje totiž vznik krevní sraženiny a tím zvýšené riziko tzv. žilní trombózy, která může navodit život ohrožující stav.
4. Škodlivost kouření
Negativní vliv kouření na lidské zdraví byl několikrát prokázán. Lidé, co pravidelně holdují cigaretám, mají dvakrát větší šanci infarktu než ti, kteří v životě nikdy nekouřili či kouřili jen velmi krátkou dobu. Lidskému srdci škodí jak kouření aktivní, tak pasivní. Poškozuje totiž cévy, snižuje hladinu kyslíku v krvi, způsobuje vysoký krevní tlak a přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.
5. Dostatek spánku
Spánek je nedílnou součástí snahy o udržení zdravého srdce. Jeho nedostatek nás vystavuje vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění bez ohledu na věk, váhu a jiné zdravotní návyky. Spíme- li málo, mění se fungování našeho těla a zvyšuje se krevní tlak. Je znám případ studie, která zkoumala 3000 dospělých starších 45 let, že ti, co spali méně, než 6 hodin za noc, prodělali častěji mrtvici či infarkt oproti těm, kteří si dopřáli sedm až devět hodin spánku, které jsou doporučovány. Platí to však ale i opačně- příliš mnoho spánku taktéž negativně ovlivňuje zdraví srdce. Máte- li pochyby a chcete se naučit efektivně odpočívat, navštivte svého praktického lékaře a proberte s ním, jaké jsou zásady správné spánkové hygieny.