Karpální tunel, o co se jedná?
Karpální tunel je úzký prostor mezi dlaní a předloktím, tvořený zápěstními kostmi a vazivem. Uvnitř se nachází devět šlach ohýbačů prstů a středový nerv. Tento nerv je klíčový pro přenos pocitů z konečků většiny prstů (palce, ukazováčku, prostředníčku a poloviny prsteníčku) do mozku a zároveň posílá motorické signály zpět z mozku do ruky.
Příčiny syndromu karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu vzniká, když je středový nerv v karpálním tunelu utlačen. Existuje mnoho důvodů, proč k tomuto stavu může dojít a je mylné si myslet, že vzniká jen při přetěžování ruky a zápěstí manuální prací. Syndrom může také souviset s anatomickými změnami v oblasti karpálního tunelu. Tyto změny vznikají například po zlomenině zápěstí, kvůli vrozené úzkosti karpálního tunelu nebo kvůli kostním výrůstkům. Dalším důvodem vzniku syndromu karpálního tunelu může být zvětšení objemu tkání v této oblasti. To se může stát, pokud se v místě nachází nádor, nebo pokud má člověk problémy jako revmatoidní artritidu, nadváhu nebo hormonální změny. Syndrom může také být způsoben některými onemocněními, u kterých je typické poškození nervů, jako jsou diabetes, alkoholismus nebo anorexie.
Některé profese, které zahrnují manuální práci, jsou rozvojem syndromu karpálního tunelu ohrožené více než jiné. Například pracovníci, kteří používají nářadí nebo vykonávají činnosti spojené s vibracemi (jako je práce s motorovou pilou), mohou trpět otoky měkkých tkání. Syndrom se však nevyhýbá ani profesím, které nejsou fyzicky náročné, ale ruce jsou při nich přetěžovány. Typickými zástupci těchto profesí jsou hudebníci (např. hrající na harfu) nebo lidé pracující v kanceláři, kteří používají nevhodnou počítačovou myš. Potíže mohou také způsobovat činnosti jako časté řízení auta, tlačení kočárku nebo tlak na zápěstí při jízdě na kole. Tento syndrom se vyskytuje dvakrát častěji u žen než u mužů, protože ženy mají karpální tunely užší. Dle údajů Národního registru nemocí z povolání patří syndrom karpálního tunelu mezi nejčastější nemoci z povolání.
Příznaky syndromu karpálního tunelu
Projevy syndromu karpálního tunelu zahrnují širokou škálu příznaků. Mezi hlavní patří snížená citlivost, brnění a bolest prstů či zápěstí. Někteří lidé mohou mít pocit, že jejich ruka otéká, i když na ní není patrný žádný otok. Ve vzácných případech bolest vystřeluje do předloktí, paže či ramene. Tyto potíže se se často zhoršují v noci a mohou tedy způsobovat problémy se spánkem.
Člověk trpící tímto syndromem často hledá úlevu v protřepávání postižené ruky či jiných úkonech, které na chvilku zlepší prokrvení a tím dojde i ke zmírnění potíží. Nemocná ruka bývá oslabená a má potíže se stiskem nebo úchopem. Pokud tlak v oblasti karpálního tunelu není včas léčen a přetrvává, může dojít až k úplné ztrátě citlivosti v prstech a k ochabnutí palcových svalů, což vede ke znemožnění plnohodnotného fungování jemné motoriky.
Léčba syndromu karpálního tunelu
Léčba syndromu karpálního tunelu může probíhat několika způsoby (od konzervativní terapie až po chirurgický zákrok). Správné vedení léčby by mělo probíhat pod lékařským dohledem:
- lokální terapie: Používání chladivých gelů může v počátcích onemocnění ulevit od nepříjemných pocitů. Snížení otoku a bolestivosti dosáhnete za pomoci gelů obsahujících protizánětlivé látky.
- léky tlumící bolest: Tzv. analgetika, která působí protizánětlivě na celý organismus. O jejich dlouhodobém užívání se vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
- udržování ruky ve středním postavení: Nejlepší je uvést ruku do neutrální polohy, která nezpůsobuje nadměrné natahování a ohýbání zápěstí. Na noc se doporučuje používat ortézu či si nechat ruku zafixovat za pomoci tzv. tejpů.
- fyzioterapie: Na postiženou ruku vám lékař může předepsat aplikaci ultrazvuku, laserové terapie či magnetoterapie. Důležité je také pravidelné cvičení pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta – nejlépe působí protahování svalů a masáže.
- chirurgický zákrok: Pokud selžou všechny možnosti konzervativní léčby, je možno zvolit chirurgické řešení, které znamená operační provedení dekomprese nervu. Následně je nutné provádět pravidelnou rehabilitaci pro obnovení plnohodnotné funkce ruky.
Prevence syndromu karpálního tunelu
Dodržováním několika málo opatření můžete ochránit své zápěstí a udržet tak své ruce zdravé:
- zdravý životní styl: Pro vznik syndromu karpálního tunelu jsou riziková onemocnění jako cukrovka či obezita. Dbejte proto na vyváženou stravu a dostatek pohybu.
- ergonomicky navržené pracovní prostředí: Dopřejte si používání ergonomických podložek pod počítačovou myš a klávesnici a dodržujte správné držení těla během pracovního dne.
- odpočinkové pauzy při mechanické práci: Dbejte na pravidelné přestávky během manuální činnosti a provozujte protahovací cviky na zápěstí.
- ortézy a tejpy na zápěstí: Při mechanicky náročných aktivitách můžete využívat ortézy na zápěstí, které poskytují podporu a stabilizaci.