SEBOROICKÁ DERMATITIDA

-

Co je seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida, jinými slovy také dermatitis seborrhoica, je často se vyskytující neinfekční onemocnění kůže, které má chronický a recidivující průběh. Slovo seborea znamená mazotok (sebum = maz, rhea = tok). Toto onemocnění není považováno za závažné, přesto však může zasaženého dost potrápit a způsobit mu i řadu psychických problémů. Při včasném ošetření však lze jeho projevy eliminovat či dokonce snížit na minimum. Onemocnění nejčastěji postihuje kojence v prvních 5 měsících života, mladé lidi v období puberty a převážně dospělé muže mezi 20. a 40. rokem života.

Seborea u kojenců a malých dětí se projevuje ve formě pevně ulpívajících žlutohnědých nánosů mastných šupin a krust, především v oblasti hlavičky, obočí, oušek a víček. Při správném dodržování hygienických návyků, vhodné péči o postižená místa a kvalitní stravě však obvykle spontánně vymizí. V případě dospělých jedinců se však chronicky vrací.

 

Projevy

Seborea se nejčastěji projevuje zarudlými místy na pokožce v oblastech se zvýšenou tvorbou mazu. V případě, že postihuje pokožku hlavy, tvoří se zde mastné lupy, které jsou výrazně větší než lupy suché. Postižená místa bývají zarudlá a intenzivně svědí. V žádném případě ale nedoporučujeme tato místa škrábat, může dojít k narušení kožní bariéry a vzniku nebezpečné bakteriální infekce.

Dále se seboree daří na místech jako jsou nosoretní rýhy, záhyby uší, obočí a okraje víček. Vyskytuje se však i na hrudníku či v záhybech pod prsy. Na těchto místech ulpívají krusty, které mají nejčastěji podobu hnědorůžových nebo lososově růžových ploch s výrazným středem a zarudlým okrajem. Tato ložiska často splývají a jsou pokryta mastnými žlutými šupinami, které mokvají a úporně ulpívají.

Příznaky a projevy tohoto onemocnění také závisí na ročním období a klimatických podmínkách. Lze říci, že nabírají na síle v zimním období, naopak během letních měsíců se zlepšují. Nelze se však domnívat, že právě sluneční záření je jedním z klíčů, jak se seboreou bojovat. V případě některých jedinců má toto záření pozitivní vliv, v případě jiných však zvyšuje míru svědění. 

 

Léčba

Samotná léčba seboroické dermatitidy představuje ve většině případů bohužel záležitost na celý život. Dermatologové se nejčastěji ubírají cestou lokální léčby postižených oblastí. Při té využívají léčivé přípravky, které mají nejčastěji formu šamponů, gelů nebo krémů. Jedná se o dermokosmetické přípravky obsahující antimikrobiální složky. Těmi jsou nejčastěji kyselina salicylová, ichthamol, dehet, síra nebo zinek. Často je jejich užívání kombinováno s lokálně působícími kortikosteroidy a antimykotiky. Těmi mohou být ketokonazol, mikonazol nebo ciklopirox. V případě těžké formy seboroické dermatitidy je doporučována celková léčba v podobě podávání kostikosteroidů.

V období bez příznaků můžete používat své oblíbené přípravky, v období s příznaky se však raději obraťte na odborníky. Důležitým faktorem je také dodržování správné životosprávy a konzumace kvalitní stravy bohaté na vitaminy. Na dobré výsledky a úbytek onemocnění má vliv vyloučení živočišných tuků, mastných a sladkých jídel, jelikož cukr napomáhá množení kvasinek. Naopak doporučujeme do jídelníčku zařadit zeleninu, nekyselé ovoce (v opačném případě zvyšuje svědění) a potraviny bohaté na minerály a vitaminy ze skupiny B.