PRAVIDELNÁ KONTROLA ZNAMÉNEK - JAK NA TO?

Poradíme Vám, jak provádět samovyšetření kožních znamének

Prevenci žádného onemocnění není radno podceňovat, obzvlášť když lze základní kontrolu provádět i jednoduchým samovyšetřením. A právě u kontroly mateřských znamének tato možnost je, ideální čas pro ni je na podzim a na jaře. Přes léto je totiž naše pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu záření, které je jedním z faktorů, proč mateřská znaménka vůbec vznikají. Dalšími důvody jsou pak genetické predispozice nebo hormonální vlivy, proto se mohou na našem těle objevit až v průběhu života. Některé znaménka ale můžeme mít již od narození.

Jak na preventivní kontrolu mateřských znamének?

Kontrolu na dermatologii by měl každý z nás absolvovat alespoň 1x do roka. Vyšetření je hrazené pojišťovnou a zabere jen pár minut. Kožní lékař veškerá vaše stávající znaménka prohlédne za pomoci ručního, případně detailnějšího digitálního dermatoskopu. Pokud je vše v pořádku, stačí se na kontrole u odborníka objevit opět za rok. Během této doby je však vhodné svá znaménka podrobovat samovyšetření, obzvlášť pak u lidí s vyšším výskytem pigmentových skvrn. Ideální doba je např. při sprchování nebo oblékání v dobře osvětlené místnosti.

ABCDEF test

ABCDEF testování zahrnuje 6 kontrolních bodů, které vás mohou včas upozornit na možnou přeměnu matěřského znaménka. V případě, že na svém těle zaznamenáte některý z níže uvedených příznaků, vyhledejte dermatologa, který následně znaménko detailně vyšetří.

Aassymetry (asymetrie) Mateřská znaménka by měla být symetrická. Pokud se vám zdá, že se jedna polovina znaménka nepodobádruhé, zpozorněte a vyhledejte svého dermatologa.

Bborder (ohraničení) Znaménko, které neznačí žádný problém, pravidelné a hladké ohraničení. Nejasné nebo špatně definovatelné okraje mohou znamenat komplikace.

Ccolour (barva) Normální znaménka a další skvrny na kůži jsou obvykle jednobarevná. Za podezřelé považujeme jasnou změnu barvy, a to její ztmavnutí (někdy až do tmavě fialové či černé), tak zesvětlení.

Ddiameter (průměr) Zdravá znaménka by neměla přesahovat délku 5 až 6 mm. V případě větší velikosti je nutné, aby ho zkontroloval lékař.

Eevolution (vývoj) Obvykle znaménka, která jsou z lékařského hlediska v pořádku, nikterak rychle nemění svůj tvar či velikost. Prudká změna vzhledu, velikosti nebo struktury je vždy důvodem k zbystření.

Ffunny looking (neobvyklý vzhled) Mateřské znaménko neobvyklého vzhledu se svojí velikostí, strukturou a vzhledem výrazně odlišuje od ostatních znamének, které na svém těle máte.

V případě, že nějaké takové znaménko objevíte, je vhodné objednat se k dermatologovi.